Wycieczka Pszczyna-Oświęcim
Nasze motto:
Jesteśmy szkołą, która pomaga zrozumieć świat!
Jest tylko jedna droga, która wiedzie człowieka do prawdziwej doskonałości: twarda szkoła życia.

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Font Size

SCREEN

Cpanel

Wycieczka Pszczyna-Oświęcim

Wycieczka Pszczyna-Oświęcim 26 kwietnia b.r. uczniowie klas starszych Publicznej Szkoły Podstawowej w Żdżarach wyruszyli na wycieczkę autokarową. Pierwszym etapem wyjazdu był Pałac Hochbergów. Poznawanie dziejów rezydencji rozpoczęliśmy od podziwiania korytarza, sieni wjazdowej dla karoc, wyłożonej drewnem. Na parterze zwiedziliśmy apartamenty cesarskie cesarza Wilhelma II, korytarz zachodni, z zawieszonymi na ścianach trofeami myśliwskimi, sypialnię cesarzowej Augustyny Wiktorii, pokój narad – salon cesarski, gabinet pracy cesarza, garderobę cesarską, sypialnię cesarza z łazienką. Przemieszczając się na piętro klatką schodową, nawiązującą do wyglądu schodów w Wersalu podziwialiśmy galerię – korytarz biegnący przez wszystkie skrzydła zamku i salon księżnej Daisy oraz jej sypialnię, buduar i łazienkę, a dalej pokój pracy księcia, przedpokój myśliwski, salon narożny, bibliotekę, salon wielki, salon zielony, sypialnię żółtą, pokój gościnny książąt Reuss, galerię lustrzaną i salę lustrzaną. Na drugim piętrze zobaczyliśmy salon muzyczny, gabinet pracy, salon empirowy, jadalnię secesyjną i sypialnię małżeńską.
Po wyjściu z zamku udaliśmy się na Rynek w Pszczynie – zachowana i przepięknie odnowiona starówka, ze średniowiecznym układem urbanistycznym i XVIII i XIX wiecznymi kamieniczkami. A na koniec zwiedzaliśmy ogrody, otaczające pałac pszczyński.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie obozu zagłady w Oświęcimiu i Brzezince. Uczniowie w skupieniu poznawali historię powstawania obozu, martyrologię i eksterminację ponad 1,1 miliona Żydów, 150 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów, 12 tysięcy jeńców radzieckich i wielu innych narodów. Obóz, jako jedyny na świecie jest zamieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO – Auschwitz-Birkenau Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Jest pomnikiem i świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce.

Redaktor artykułu:
mgr Piotr Zawada
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada

 

TO SIĘ WYDARZYŁO...

Jesteś tutaj: Home Aktualności Wycieczka Pszczyna-Oświęcim