Jeszcze jedne warsztaty
- Szczegóły
- Kategoria: ROK 2018/2019
- Utworzono: 06 marzec 2019
- Poprawiono: 06 marzec 2019
- Opublikowano: 06 marzec 2019
- mgr Piotr Zawada

Średniowieczne ubiory dam i rycerzy, początki spodni, czy rajstop, ,,dziwne’’ obuwie i bielizna, nakrycia głowy, ubrania odświętne i ,,wierzchnie’’, kolorystyka poszczególnych elementów ubioru – to niektóre zagadnienia poruszane podczas warsztatów. Dopełnieniem poznawania historii stroju średniowiecznego było pokolorowanie przez uczniów odlewów gipsowych, przedstawiających postać damy dworu i rycerza.
Warsztaty z gliną wprowadziły wśród dzieci twórczą pracę, przypomnienie sobie czasów zabawy z plasteliną czy modeliną. Każdy według własnego pomysły wykonywał ozdoby gliniane. Oczywiście w kolejności: należało przygotować odpowiednio rozwałkowany kawał gliny, wyciąć pożądany kształt przyszłego wisiorka, zawieszki, spinki lub innego elementu biżuterii – pomocnym okazały się szablony i pozostało wygładzić wszelkie nierówności, ostre krawędzie, dodać dodatkowe wzory, rysunki i … w poczekać kilka dni i w przyszłości do wypalenia, ale to już na kolejnych zajęciach.
Poczatkujący ,,garncarze - uczniowie’’ lepili naczynia metodą wałeczkową, poznawali nową technikę, uczyli się pracy z modelowaniem gliny i kształtowaniem różnych powierzchni.
Zaawansowani, ci którzy już w przeszłości pracowali z gliną mogli lepić naczynia – talerze i ,,wtłaczać’’ w nie urozmaicone motywy odbić tkanin, siatek czy własnoręcznie wymyślone wzory.
Wszystkie wykonane naczynia zostaną wypalone w piecu garncarskim, by można było je szkliwić i po kolejnych procesach przeznaczyć do użytku.
Redaktor artykułu:
mgr Piotr Zawada
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada