Nasze motto:
Jesteśmy szkołą, która pomaga zrozumieć świat!
Jest tylko jedna droga, która wiedzie człowieka do prawdziwej doskonałości: twarda szkoła życia.

Publiczna Szkoła w Żdżarach

Font Size

SCREEN

Cpanel

Ludowe wędrówki po Polsce-Galeria

Ludowe wędrówki po Polsce W ramach projektu ,,Upowszechnianie działań z zakresu kultury i edukacji w Gminie Bolesławiec w 2017 roku, realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żdżary i Wiewiórka, a dofinansowanego przez Gminę Bolesławiec uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żdżarach w mieli okazję poznać tajniki łowickiej sztuki ludowej, której jednym z elementów, obok prezentacji pieśni ludowych, było czytanie fragmentów dotyczących tematyki łowickich strojów. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda strój łowicki i z jakich elementów się składa.
Celem warsztatów było pokazanie dzieciom bogactwa kultury ludowej. Uczniowie dowiedzieli się, jak dawniej w regionie łowickim ozdabiano domy na święta. Poznali sposoby tworzenia ręcznie robionych ozdób, wycinanek oraz pająków łowickich. W czasie zajęć można było posłuchać o zwyczajach łowiczan, oczywiście w gwarze ludowej. Uczniowie podziwiali również widowiskowe tańce: oberek, także kujona, który jest zdecydowanie spokojniejszym tańcem oraz chodzonego, którego nazwa mówi już wszystko. W kulturze łowickiej obecne są także różnorodne walczyki.Młodzież miała okazję obejrzeć prezentację o Skansene Wsi Łowickiej w Maurzycach. Dowiedzieli się, jak dawniej budowano wsie, a także obejrzeli budynki wiejskie przeniesione z okolic Łowicza. Oprócz drewnianych, krytych strzechą chałup na terenie skansenu, zobaczyli także stodołę, oborę, wiatrak koźlak, piec chlebowy czy kuźnię. Wnętrza domów mieszkalnych wyposażono w oryginalne sprzęty, meble i narzędzia, a także udekorowano ozdobami ludowymi.Uczniowie dowiedzieli się, jak wielką rolę odgrywały i do dnia dzisiejszego odgrywają różnego rodzaju doroczne uroczystości, w tym przede wszystkim święta kościelne.Produkty regionalne Ziemi Łowickiej to powidła śliwkowe łowickie, ogórki konserwowe i kwaszone po łowicku.Przygotowaliśmy również smakołyki kuchni łowickiej. Było smacznie i bardzo kolorowo.


Redaktor artykułu:
mgr Piotr Zawada
Zdjęcia:
mgr Piotr Zawada

TO SIĘ WYDARZYŁO...

Jesteś tutaj: Home Multimedia Aktualna Galeria Zdjęć Ludowe wędrówki po Polsce-Galeria